3S İnsan Kaynakları Eğitim ve Yönetim DanışmanlığıDİKKAT! AVM ON BOARD

Bebeklik insan yaşamının ilk 24 ayına denk düşüyor. Bu önemli dönemde fiziksel, psikomotor¹, psikososyal², dilsel ve bilişsel beceriler kazanılmaktadır. Öyle ki bebeğin beslenmeden temizliğine kadar birçok gereksinimi zamanında karşılanmazsa yaşamını sürdürmesi zorlaşmaktadır.


Bebeklik çağı iyi anlaşılmadan, bakımının ideal biçimde yapılamayacağı ve gelişiminin de etkili biçimde yönlendirilemeyeceği açıktır. Bu nedenle destekleyici ebeveyn olarak, sosyoduygusal³ ve zihinsel gelişimiyle, kişisel, istek ve ihtiyaçlarıyla uyumlu eğitim ve disiplin verilmelidir. Bebek yaşamının bu ilk aylarında biyolojik yapısını çevreye uyarlama çabasındayken aynı zamanda ondan etkilenmektedir. Zihinsel gelişim aşamasında ise sıra bekleme ve cevap verme gibi temel iletişim becerilerinin yanında, keşfetme ve öğrenme eğilimini nesnelere dokunarak pekiştirmeye çalışır.


Yeni açılan her AVM'nin örgütsel aklın gelişimi açısından bir bebekten hiç de farkı yok. Çevre düzenindeki eksiklikler, inşaat döneminden kalma atıklar, kiralanmamış alanlar, koşuşturmaca içindeki Teknik Ekip ilk bakışta göze çarpıyor. Danışma personelinin, mağaza satış danışmanlarının, güvenlik ve temizlik personelinin acemilikleri, davranış ve tutum farklılıkları, kontrolsüz tepkileri hemen dikkat çekiyor. Kiracı ve ziyaretçi beklentilerine cevap vermede sıkıntılar yaşanıyor. Kentlerin bu yeni devasa mücevherlerine açılış sonrası dışarıdan içeri heyecanla yaptığınız yolculukta işte bunları görüyorsunuz.


Üst yönetimin, AVM'nin faaliyete geçişiyle birlikte, geliştiren bir ebeveyn rolüne soyunması gerekiyor. Öte yandan bu dönemde AVM yönetiminde son derece dinamik, yüksek enerjili, 'acil servis doktorları ve itfaiyeciler' gibi iş başında bir lider profili yer almalıdır. Çünkü muhasebe, finans, pazarlama, teknik, idari işler, güvenlik ve temizlik bölümleri henüz çok yenidir. Yönetimi, bölümler arasında eş zamanlı çalışmanın sağlanacağı, kiracılar ve ziyaretçilerle iletişim dilinin geliştirilerek psikososyal becerilerin kazanılacağı, gerçek müşterilerin arandığı zorlu bir yolculuk beklemektedir. Bu süreçte AVM biyolojik yapısını4 yetkinleştirme sınavı vererek çocukluk dönemine geçecektir. Yapının her noktasına hakim olmak, yeni olan tüm teknik ve fiziki donanımın birden bire artan ziyaretçi iş yükü karşısındaki arızalarını hızla çözmek ise AVM'nin bebeklik döneminde kazanacağı psikomotor becerilerdir.


Yönetim ekibi koordinasyon, denetim birimleri ve kriz masalarıyla hızlı çözüm üretecek araçları uygulamaya geçirmelidir. İç ve dış çevreyle yüksek dokunuşlu bir iletişim sürecinin ustaca yönetilmesi, deneyim paylaşımı, çalışanların eğitim salonlarında ve işbaşında sürekli eğitilmesi ve yönlendirilmesi ertelenemeyecek görevlerdir.

Bir AVM'niz olduysa, emeklemeyi öğrenip yürüyünceye kadar özeni fazlasıyla hak ediyor demektir. Araçlarına "Baby On Board" uyarısını asan ailelerin kaygılarını iyi anlamalıyız...


1. psikomotor : Bedeni denetim altına alma, kas hareketlerini kontrol edebilme ( işletme fonksiyonlarının eşgüdümü)


2. psikososyal : İnsanın (AVM'nin) toplumla ahenkli ilişkiler kurabilme kabiliyeti


3. sosyoduygusal : Ebeveynle (Yönetimle) ve çevreyle (Ziyaretçilerle, Şehirle) güven ilişkisinin kurulması


4. biyolojik yapı : Canlıların hayati süreçleriyle ilgili (AVM'nin tüm bölüm, birim ve ziyaretçinin ortak kullanım alanları arasında sağlıklı bilgi akışıyla benzerlik kurulmuştur)


NOT: Aynı makalenin de yer aldığı toplam 32 makaleden oluşan "DİKKAT! AVM ON BOARD-ALIŞVERİŞİN MERKEZİNE YOLCULUK" başlıklı kitabın yayım ve dağıtımını  Haziran 2012  itibariyle AYD (Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği) üstlenmiştir.Yorumlarınız için info@3sdanismanlik.com adresimize e-posta yollayabilirsiniz.